Jakie jest wykorzystywane oświetlenie filmowe?

2019-01-18

Pośród oświetlenia filmowego jesteśmy w stanie wymienić kilka lamp wykorzystywanych najczęściej na planie. Warto pamiętać o tym, że oświetlenie stanowi integralną część planu filmowego, ponieważ tworzy klimat, zwraca uwagę na to, na co ma być zwrócona, podkreśla części planu, jak również oświetla go w całości. Postęp techniczny i technologiczny sprawił, że typy lamp wykorzystywane w historii kina są dzisiaj dość różnorodne i bardziej oszczędne.

 

W zależności od rodzaju produkcji filmowej można dobrać lampy o bardziej ciepłej barwie, jak również typowo zimnej. Osoba odpowiedzialna za oświetlenie jest jedną z ważniejszych osobistości pojawiających się na planie. Pracownikiem, który doskonale umie dobrać oświetlenie do nagrywanej sceny i wie, jak nim idealnie operować, aby doskonale pełniło swoją funkcję. Nietrudno jest się domyśleć, że największe produkcje filmowe zawdzięczają po części swój sukces nie tylko znakomitej grze aktorskiej, ale także oświetleniowcom, kamerzystom czy dźwiękowcom. Dobór lamp ze względu na ich różnorodność na rynku nie jest trudny.

 

Oświetlenie filmowe http://lumensc.pl/sprzet-swiatlo-konwencjonalne.html – na co zwracać uwagę?

Oświetlenie filmowe nie jest proste do zrealizowania, jeśli nie posiadamy do tego odpowiednich lamp, jak również wiedzy na ich temat. Tym bardziej, że takie przedsięwzięcie wymaga niezwykłych umiejętności i doświadczenia, aby klimat w filmie był podtrzymywany cały czas na tym samym poziomie. Zarówno zaciemnienia, jak również częściowe strumienie światła skierowane na wnętrza czy aktorów albo światło ciepłe lub zimne należy dobrać do sceny, charakteru filmu, jak również możliwości produkcyjnych. Pośród lamp odnajdziemy najczęściej wykorzystywane lampy z żarówkami żarowymi. Jest to oświetlenie filmowe, jakie wykorzystywane jest przede wszystkim do oświetlenia całych pomieszczeń. Kolejną lampą będzie lampa wyładowcza HMI charakteryzująca się tym, że imituje barwę słońca. Taka lampa jest bardzo często wykorzystywana jako doświetlenie naturalnej barwy światła dziennego. Kolejną grupą lamp będą lampy fluorescencyjne, czyli lampy o cieplejszej i nieco zimniejszej barwie światła, a także o bardzo różnym natężeniu elektrycznym. Mamy również nowoczesne lampy LED o mniejszym poborze mocy od poprzedniczek, z możliwością regulacji oświetlenia na planie filmowym. Następne lampy, to lampy na świetlówki energooszczędne, które są bardzo uniwersalne i można je stosować zarówno, jako oświetlenie cieplejsze i zimniejsze, w lampach o różnorakim natężeniu. Oświetlenie filmowe o mniejszych jednostkach będzie idealnie pasowało do mniejszych pomieszczeń, natomiast o bardziej wytężonych jednostkach do pracy na otwartych terenach i w większych wnętrzach.

 

Próby doboru oświetlenia filmowego

Wskazówki na temat lamp i żarówek są niezwykle użyteczne w chwili, kiedy dopiero planujemy ich zakup i jeszcze nie mamy doświadczenia w ich doborze. Wówczas, kiedy dopiero zaczynamy realizować się w zawodzie i poznajemy tajniki dobrego oświetleniowca. Chcąc mieć różne opcje lamp, warto mieć je wszystkie, ponieważ nigdy nie wiadomo, które będą musiały ze sobą współgrać i jakie będą w danym ujęciu najodpowiedniejsze. Siłą prób i błędów z pewnością dobór odpowiednich lamp i żarówek nie będzie skomplikowany.

Obejrzyj nasze video

@ Copyright 2018